Så vackert ute denna Luciadag! Skimrande sol och frostigt vinterland samtidigt som kylan biter lite i kinderna. En dag som gjord för njutning och tankar på vad som är viktigt i livet!
En perfekt dag för att tända ljus, njuta av vacker sång och hedra ett helgon som levde och dog för kärlek och ljus. Lucia betyder ”den lysande” eller ”ljusbärerskan” på latin. Lucia värnade om de utsatta och svaga i samhället. Hon hade en stark gudatro och en förmåga att utföra underverk precis som Jesus och precis som honom fick hon även uthärda martyrdöden. Det sägs att Lucia bl.a. kämpade för kvinnors frihet och rättigheten till att få bestämma över sin egen kropp och sitt liv. Att få gifta sig och leva med den man önskar och det sägs även att hon själv valde ett liv i kyskhet.
“Så mörk är natten i midvintertid men se då nalkas Lucia Hon kommer den goda med ljuset hit hon kommer med hälsning om julefrid hon kommer med ljus i sin krona I mörka natten i midvintertid vi hälsar dig väna Lucia Välkommen du goda med ljuset hit välkommen med hälsning om julefrid välkommen med ljus i din krona.”
Tänd idag ett ljus för Lucian inom dig och låt hennes kraft växa sig stark. Sprid ljus, kärlek och frid i varje tid. Låt en vacker framtidstro få liv och lysa upp det som kan verka mörkt och dött. Allt är möjligt och allt kan på nytt bli fött. – i Kärlekens namn –
Jag har i ett tidigare inlägg berättat att fredagen den 13.onde är speciella för mig och den 13 december 2013 var just en fredag. Det var den dagen jag höll min bok i handen för allra första gången. Så idag firar jag även 2 års jubileum kan man säga. Två år och så mycket som hänt även efter det. Livets intressanta lärande tar ju liksom aldrig slut.

